نحوه ی پذیرش بیماران در مرکز آموزشی درمانی حضرت علی بن ابیطالب(ع) رفسنجان

 

 

پذیرش بیمار در این مرکز به دو صورت انجام می شود. پذیرش اورژانس مربوط به بیمارانی است که از طریق اورژانس به بیمارستان مراجعه می کنند و در یکی از بخش های اورژانس( جنرال، تروما، اطفال، تنفسی) بستری می شوند. اینگونه بیماران یا با دستور پزشک ترخیص می شوند و یا در بخش های بستری، بستری می شوند. بیماران اورژانسی ابتدا باید به واحد تریاژ مراجعه نمایند و پس از ثبت اطلاعات و علائم حیاتی در سیستم تریاژ، به پذیرش اورژانس مراجعه نمایند.

بیمارانی که از طریق نامه بستری و از مطب مراجعه می کنند باید به پذیرش واقع در لابی بیمارستان مراجعه نمایند. اینگونه بیماران باید حتماً موقع پذیرش کارت شناسایی عکس دار معتبر داشته باشند. برای بیمارانی که بیمه ی  تأمین اجتماعی دارند کپی کارت شناسایی الزامی است. اما بیمه ی سلامت نیاز به کپی ندارد.

همچنین درصورتی که بیمار دارای بیمه تکمیلی باشد باید مشخصات بیمه ی خود را  ارائه نماید.

بیمارانی که مایل به انتخاب اتاق خصوصی هستند نیز می توانند به پذیرش اعلام نمایند و واحد پذیرش پس از توضیحات کامل در موقعیت اتاق ها و اخذ اثر انگشت اتاق خصوصی را برای بیمار ثبت می نماید.

 برای بیماران زیر 18 سال که نیاز به عمل جراحی دارند اجازه ی ولی یا قیم بیمار ضروری است.

 همچنین همراه بیمار که برای تشکیل پرونده به پذیرش مراجعه می کند باید فرد مورد اعتماد بیمار باشد تا اطلاعات کامل بیمار را در اختیار کارشناس پذیرش قرار دهد و همچنین اجازه ی درمان را با ثبت اثرانگشت به پذیرش اعلام کند.

زمان پذیرش اجازه ی استفاده از اطلاعات پزشکی بیمار نیز گرفته می شود. این اجازه به منظور استفاده از اطلاعات بالینی بیمار در موارد مربوط به پژوهش و تحقیقات است و نام بیمار در هیچ یک از این موارد افشا نخواهد شد.

بیمارانی که فاقد پوشش بیمه ای هستند باید به پذیرش اعلام نمایند. واحد پذیرش فرمی در اختیار آنها قرار می دهد و بیمار باید تا قبل از ترخیص جهت بیمه شدن به اداره بیمه سلامت مراجعه نماید. در صورتی که بیمار به صورت آزاد ترخیص شود دیگر امکان بیمه شدن او برای همان مراجعه و بستری نمی باشد.

در صورتیکه بیمار دچار تصادف جاده ای شده باشد و از طریق آمبولانس 115 به بیمارستان مراجعه نماید به شرط داشتن فرم 115 و کد ملی معتبر هزینه های او رایگان خواهد شد و در صورتیکه که تا 2 ماه بعد نیز بعلت همان حادثه در بیمارستان بستری شود هزینه ای پرداخت نخواهد کرد.

 

مهم: همراهیان بیماران باید حین پذیرش حتماً مشخصات خود بیمار را به واحد پذیرش اعلام کرده و از اعلام اسم فرد دیگری به دلایلی اعم از نداشتن بیمه و... خودداری نمایند.

 

توجه: لطفاً حتماً هنگام مراجعه به بیمارستان کارت شناسایی معتبر عکس دار همراه داشته باشید.