بلوک زایمان

 

بلوک زایمان بیمارستان حضرت علی ابن ابیطالب(ع) شامل بخش های مراقبت های مادران باردار پرخطر، اتاق درد، زایمان، مراقبت پس از زایمان و نوزاد سالم می باشد.

 

در این بخش کلیه اعمال جراحی زنان، زایمان طبیعی، سزارین، مراقبت های ویژه، دوران بارداری در مادران پرخطر، هیستروسکوپی و لاپاراسکوپی زنان، اقدامات درمانی ناباروری در این بلوک انجام می شود. همچنین با توجه به وجود بخش های ویژه نوزادان و مادران در این بیمارستان؛ تمامی مادران نیازمتد به مراقبت های ویژه یا دارای جنین نارس، از سایر مراکز این شهرستان و شهرستان های مجاور به این بلوک منتقل می شوند و زایمان و سایر مراقبت های قبل از آن به صورت تخصصی انجام می شود.

 

پذیرش مادران در این مرکز عمدتا از طریق اعزام از زایشگاه نیک نفس و یا معرفی از مطب متخصصان زنان انجام می شود و تعداد محدودی از مادران، از مراکز بهداشتی شهرستان و دیگر شهرستان های مجاور اعزام می شوند و تیم مامایی این مرکز که آشنایی کامل با مهارت های تخصصی مراقبت از مادران بد حال را دارد آماده خدمت رسانی به مادران باردار است.

چیدمان کارکنان بخش به صورت کیس متد است و با توجه به بستری مادران پر خطر به ازای هر سه مادر یک مامای کجرب حضور فعال دارد و مراقبت از مادران به صورت مستمر و مداوم انجام می شود.

 

امکانات بخش

این بخش دارای پنج اتاق ویژه تک تخته، یک اتاق دو تخته، یک اتاق شش تخته، یک اتاق زایمان و یک اتاق LDR(ویژه) زایمان است.

تخت های بخش شامل 13 تخت مراقبت ویژه و پس از زایمان، 6 تخت لیبر و 2 تخت زایمان است.

همچنین در اتاق LDR تک تخته ویژه زایمان امکان حضور همراه و همسر بیمار جهت خوشایندسازی زایمان طبیعی می باشد.

اتاق های بخش مجهز به صندلی همراه تخت شو، تلویزیون، سرویس بهداشتی، زنگ احضار پرستار هستند.

سایر تجهیزات بخش شامل ترالی اورژانس، الکتروشوک، الکتروکاردیوگرام، مانیتور بیهوشی، وکیوم، آنکوباتور نوزاد و تخت احیای نوزاد می باشد.