مراقبت های ویژه نوزادان(NICU(

 

این بخش در طبقه اول بیمارستان و در مجاورت بلوک زایمان، اتاق عمل و به منظور تسهیل در انتقال نوزادان نیازمند به مراقبت ویژه و در مجاورت بخش نوزادان قرار گرفته و مخصوص بستری نوزادان 1 تا 28 روزه و کم وزن است.

بخش  NICUبیمارستان حضرت علی ابن ابیطالب(ع) دارای 10 تخت فعال است. در این بخش نوزادانی که نیاز به مراقبت ویژه دارند (نوزادان نارس، نوزادان با مشکلات تنفسی و قلبی و گوارشی و ...)  تحت مراقبت قرار می گیرند.

تجهیزات پزشکی این بخش شامل تخت احیا، مانیتور، ونتیلاتور، بلندر، فتوتراپ، پمپ انفوزیون، دستگاه ساکشن، دستگاه تصویربرداری پرتابل، اکوکاردیوگرافی و دستگاه چک گازهای خون و ... است.

در این بخش با حضور مادر مراقبت آغوشی انجام می شود. روشی که اثرات بسیار مفید و ارزنده ای در روند درمان و رشد و تکامل نوزادان دارد و بسیار مورد توجه قرار می گیرد.

اتاق مادران در انتهای راهرو جهت استراحت مادران و دسترسی بهتر به نوزادان قرار گرفته است.

همچنین اتاق شیر نیز در انتهای سالن بخش نوزادان قرار گرفته است که دارای یک دستگاه شیردوش برقی، یخچال ذخیره شیر، ظروف نگهداری شیر، یک دستگاه تلویزیون و DVD جهت آموزش مادران و صندلی تختخواب شو و بالش شیردهی و ... است.

واحد واکسیناسیون و غربالگری تیروئید نیز وابسته به این بخش در راهرو بخش نوزادان قرار گرفته است.

این بخش با بهره مندی از پزشکان خبره متخصص اطفال و فوق تخصص نوزادان  و تیم پرستاری با آشنایی کامل به تمامی مهارت های تخصصی پرستاری از نوزادان آماده پذیرش نوزادان متولد شده در این مرکز و نوزادان اعزامی از سایر مراکز می باشد.