آزمایشگاه

 

آزمایشگاه بیمارستان حضرت علی ابن ابیطالب(ع) به عنوان بزرگترین ومجهزترین آزمایشگاه دولتی در سطح شهرستان است که از سال 1365 مشغول به فعالیت می باشد.

این آزمایشگاه دارای دو زیر مجموعه به شرح زیر می باشد:

  1. آزمایشگاه بالینی(آزمایشگاه روتین و تخصصی ، آزمایشگاه اورژانس و بانک خون)
  2. آزمایشگاه پاتولوژی)آسیب شناسی)

 دراین مرکز کلیه فعالیت ها به جز بخش مایعات بدن، به صورت دستگاهی می باشد و انجام آزمایش بدون دخالت دست صورت می گیرد و کلیه دستگاه ها از کیفیت و اعتبار استاندارد و مورد تائید وزارت بهداشت برخوردار می باشد.

 

  • آزمایشگاه روتین و تخصصی: در زیرزمین اورژانس بیمارستان جنب کلینیک دیابت واقع شده است و زمان فعالیت آن از ساعت 30/7 صبح الی 14 می باشد. در این آزمایشگاه کلیه آزمایشات بیوشیمی، هماتولوژی، ، هورمون شناسی، ایمونولوژی، میکروبیولوژی خون و مایعات بدن انجام می گردد و مسئول فنی و سوپروایزر آزمایشگاه در این محل مستقر می باشند. وظیفه آزمایشگاه مرکزی انجام کلیه آزمایش های بخش سرپائی و بستری بیمارستان در ساعت کار موظفی با حفظ کلیه شرایط استاندارد و تکریم ارباب رجوع می باشد.

 

  • آزمایشگاه اورژانس: آزمایشگاه اورژانس در طبقه زیرزمین ساختمان اورژانس جنب آزمایشگاه مرکزی می باشد و شامل بانک خون و آزمایشگاه اورژانس می باشد و به صورت 24 ساعته فغال می باشد. وظیفه آزمایشگاه اورژانس انجام کلیه آزمایشات اورژانسی (طبق دستورالعمل مشخص گردیده است) که از طریق سرپائی یا بستری به آزمایشگاه مراجعه می نمایند.
  • بانک خون: وظایف بانک خون تامین، نگهداری و توزیع خون و فراورده های آن طبق مقررات سلامت ایمنی و انجام آزمایش های تعیین گروه خونی و سازگاری بر روی خون های دهنده و گیرنده می باشد و دارای یخچال و فریزهای استاندارد مورد تایید سازمان انتقال خون و وزارت بهداشت می باشد.
  • آزمایشگاه آسیب شناسی(پاتولوژی): بخش پاتولوژی بیمارستان حضرت علی ابن ابیطالب(ع) تنها مرکز پاتولوژی دولتی در رفسنجان است که از سال 1369 تأسیس شده و سالیانه بیش از 6000 نمونه پاتولوژی و سیستولوژی را مورد ارزیابی قرار داده می دهد. در این آزمایشگاه کار بر روی نمونه های بافتی ارسال شده از اتاق های عمل این مرکز و مراکز درمانی مرادی، نیک نفس، ولیعصر (عج) انار، کلینیک ها و مطب های پزشکان در سطح شهرستان انجام می شود. همچنین کار سیتولوژی روی مایعات بیولوژی و لام های FNA، آسپیراسیون مغز استخوان و پاپ اسمیر که از مراکز فوق و مراکز بهداشتی تهیه شده و به این مرکز ارسال می شوند تا آزمایشات تخصصی بر روی آنها انجام شود.